Hosting Neden Önemli

Hosting Neden Önemli

Bir web sitesi kurmaya karar verdiniz ve bunun için adımlar atmaya başladınız. ilk ihtiyacınız olacak olgu hosting yani sunucu hizmetidir. Web siteleri açısından hayati öneme sahip olan hosting kavramı hafife alınacak veya pas geçilecek bir durum değildir. Öncelikle bilmeniz gereken hosting yani sunucu hizmetinin ne anlama geldiğidir. Web sayfanızı sizin adınıza 24 saat açık tutacak ayrıca bir takım veri transferine olanak sağlayacak şekilde ziyaretçilerinizin sayfanızı kullanabilmesini sağlayacak birtakım algoritmaları barındıracak olan hosting hizmeti bir web sitesinin yaşamını sürdürebilmesinin olmazsa olmazıdır.
Web sitesi kurulumu sırasında bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir takım yanlış davranışlar sonradan web sitesi sahipleri için kâbusa dönüşebilmektedir. Çünkü ilk etapta fiyatlama baz alınarak yapılan hosting tercihi daha sonra artan sayfa fonksiyonları ve uygulamaları ile yetersiz kaldığında yapılan yanlış tercih çok daha iyi anlaşılmaktadır fakat geriye dönüş ve toparlama çok zor olacaktır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; ilk aşamada gerçekleştirilen web tasarımı ile uyumsuz fakat son derece uygun fiyatlarla alınmış bir hosting hizmeti kişisel sayfalar için yeterli olabilir. Ancak birçok ürünü veya hizmeti bulunan özellikle ticari amaçlarla kurulmuş bir web sitesi, yetersiz bir sunucu hizmeti ile varlığını sürdüremez.

Ulaşılamayan Bir Web Sitesi Ticari Zarar Olacaktır

Ticari açıdan bakıldığında kayba yol açacak acele ve fiyat uygunluğuna göre alınan sunucu hizmeti zamanı iyi değerlendirmek zorunda olan bir firma için son derece önemli bir konudur. Çünkü sanal yaşam içerisinde web sitelerinin varlığı ancak sürdürülebilirliği ile ölçülendirilebilir. Kısacası ulaşılıyorsanız varsınızdır ulaşılamayan bir web sitesi iseniz sanal internet kullanıcıları tarafından yok olarak kabul edilirsiniz.
Ulaşılabilirlik olmak kadar sitenizin sayfalarının hızlı yüklenebilmesi ve son yıllarda internet bağlantıları dikkate alındığında oldukça yüksek potansiyele sahip mobil cihazlar üzerinden kolayca bağlantı yapılacak şekilde edinilecek yüksek kapasitede bir hosting ile web sitesinin başarı şansı büyük ölçüde garantilenmiş olacaktır. Dolayısıyla hosting nedir? Sorusunda aranması gereken yanıt fiyatının uygunluğu değil de kesintisiz bir şekilde sürdürülen hızlı ve aynı zamanda veri transferine uygun kapasiteye sahip hizmet olmalıdır.

İyi Bir Araştırma İle Hosting Firmanızı Seçmelisiniz

Web sitenizi ayakta tutacak olan sunucu hizmeti almadan önce yapmanız gerekenlerden biri de hosting firmasının size sağladıkları ve bunun için yeterli donanıma sahip olup olmadığını araştırmaktır. Belirli kriterlere harfiyen uyan ciddi firmalara çalışmak web siteleri açısından en tutarlı davranış olacaktır. Peki, bu araştırmayı nasıl yapmanız gerekiyor? Birazda bu konu hakkında sizlere tüyolar aktaralım. Örneğin; bir hosting firması ile çalışmaya karar verdiniz hemen internet üzerinden bu firma hakkında yapılan yorumlara ulaşmak sizi önemli derecede fikir sahibi yapacaktır. Çünkü her ne kadar söylem olarak sağlanacak olan hizmetler size aktarılmış olsa da bu durumun tersine hareket eden hosting sağlayıcılarla karşılaşmak sık rastlanılan bir durumdur. Yapmış olduğunuz ticarette zarara uğramak istemiyorsanız birkaç sunucu firması karşılaştırması yapılırken size önerilen hosting fiyatlarını dikkate almamak gerekiyor.
Tabi bu noktada objektif olmak adına bir uyarıda bulunalım. İnternette yorumlar üzerinden yaptığınız araştırma size fikir vermiş olabilir. Fakat bunun %100 sağlıklı bir sonuç olduğunu söylemek yanlış olur. Bunun nedeni hosting firmaları arasında yaşanan rekabetin kötüye kullanılması olarak karşımıza çıkan yorumların reklam nitelikli veya rakip firmalar tarafından kasıtlı olarak üretilmiş yanlış bilgiler olabileceğini de her zaman akılda tutulmalıdır.

DİĞER BLOG / DUYURU