Neden Sunucuya İhtiyacım Var ?

Neden Sunucuya İhtiyacım Var ?

Daha çok “Server” veya “Ana Makine” olarak bildiğimiz sunucular, yapılandırılan herhangi bir ağ üzerinde bilgileri veya uygulamaları kullanıcılara paylaştıran, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan özel bir bilgisayardır. Sunucu, sunduğu hizmete göre farklı şekillerde adlandırılır. Örneğin sunucu, bir veritabanı hizmeti sağlıyorsa “veritabanı sunucusu” bir “web server” olarak hizmet veriyorsa “Web sunucusu” olarak adlandırılabilir. Sunucu işletim sistemlerinin giderek gelişmesiyle birlikte, sunucular pek çok görevi otomatik ve güvenilir bir şekilde yapabiliyor. İşletim sistemlerinin içerdiği kurulum sihirbazları, sunucu yapılandırma aşamasının her adımında sizi yönlendirerek, yapılandırmayı basit birkaç adımda tamamlamanızı sağlıyor. Şirketinizin bir sunucusu var mı?


Fiziksel sunucu

Bir sunucu sahibi olduğunuzda neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Rakipleriniz, teknolojik olanakları sonuna kadar kullanıp verilerine her yerden 7x24/sürekli erişebiliyorken, siz her iş çıkışında verilerinizle vedalaşıyor musunuz?

Yaşadığınız e-posta problemleri saçınızı başınızı yolduruyor mu? Yoksa düzgün e-posta iletişimi kuramıyor musunuz? Buraya yine performans – perfomans ile birlikte Xeon’dan bahsetmemiz lazim, “Xeon islemcilerin sundugu performans  senaryosu incelenebilir.

Peki ya bilgisayarlarınızın güvenliği? Virüsler tatillerini bilgisayarlarınızda mı geçiriyor yoksa arada sırada banka hesaplarınızı mı yokluyor?

Tüm bu karmaşık konuları düşünürken tabiki sunucu olmadanda bir web sitesi yada network sistemi kurmamız imkansız bu yüzden yapacağımız işe göre birden fazla sunucu seçeneği bulunmakta daha sonraki konularımızda fiziksel sunuculardan vps ve vds şeklinde ayrılan sanal sunuculardan ve bir çok detaylı anlatıma yer vereceğiz bizi takip etmeye devam edin...

DİĞER BLOG / DUYURU