Linux Plesk Panel Portu Nasıl Değiştirilir ?

Linux Plesk Panel Portu Nasıl Değiştirilir ?

Bu makalede port değiştirme işleminden bahsedeceğiz. Kötü amaçlı Botlar sunucuya portlar üzerinden bağlantı deniyor. Bu yüzden güvenliğinizi artırmak amacı ile sunucu panel portunuzu ve ssh portunuzu güncellemek isteyebilirsiniz. Bu işlemin faydaları olduğu gibi bazı negatif etkileride olacağını unutmamak gerekiyor.Plesk panel 12.5 den sonra çok fazla güncelleme alan bir yönetim paneli uzun süreçler kullananlar bilirler kullanımı cpanel'e nazaran daha basit daha fazla görsel efeklere yer veren güzel bir yazılım olmasına rağmen 11. versiyona kadar sürekli sorun yaşanmakta olan bir yönetim paneli olması ile nam salmıştır. Günümüzde halen daha güncelleme yaparken sistem sorunları yaşanıyor. Bu yüzden var olan portlarınızı değiştirmek gelecekte alacağınız güncellemede sorun yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden yedek almadan bu tip işlemleri yapmamanızı öneriyorum.

Aşağıdaki adımları izleyerek port değişim işlemi yapabilirsiniz. İşleme başlamadan önce (plesk.conf ) Dosyanızı yedek alınız.

1-) Linux sunucumuz üzerinden aşağıdaki komutu uygulayarak gerekli ayarlamaları yapacağımız plesk.conf dosyasını açıyoruz;

nano /etc/sw-cp-server/conf.d/plesk.conf

2-) Açılan sayfada Plesk Panel giriş portları olan 8880 ve 8443 değerlerini buluyoruz ve yeni vereceğimiz port numaraları ile değiştiriyoruz. Daha sonra dosyamızı kaydediyoruz.

3-) Verdiğimiz port numaraları sunucumuzda açık değilse aşağıdaki komutları uygulayarak portları sunucumuz üzerinden açıyoruz;

iptables -I INPUT -p tcp –dport -j ACCEPT
iptables -I INPUT -p udp–dport -j ACCEPT

İşlemlerimizin aktif olması için reboot komutunu uyguluyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda plesk.conf dosyasını yedekten geri yükleyebilirsiniz.

 

DİĞER BLOG / DUYURU